sobota 24. ledna 2015

Ghost Dog

V prvním letošním příspěvku se budu věnovat modřínu (Larix decidua), který mám v péči pouze necelé dva roky. Tento strom jsem získal spolu s několika dalšími rostlinami z Bonsai Sumiko . Jedná se o rostlinu dlouhodobě připravovanou na dráhu bonsaje ve volné půdě, která však během cca. 2 sezón před vyzvednutím značně přerostla.
Jméno dostal podle mého oblíbeného filmu: Ghost dog-Cesta samuraje


První fotografie modřínu je z jara roku 2013, kdy jsem si ho přivezl domů, odstranil příliš vysoukané a suché větve, zredukoval ostatní větve a zasadil do plastového pěstebního "kontejneru".

Jaro 2013 po redukci a přesazení

Celou letní sezónu roku 2013 jsem strom nechal volně růst a sílit. Další fotografie je z jara 2014, kdy byl již ve velmi slušné kondici.

Jaro 2014
V létě jsem tedy mohl provést celkem radikální redukci koruny. Na bočním pohledu je jasně vidět, že chybí větve směřující dopředu, o tyto větve strom bohužel přišel již ve volné půdě.

Léto 2014 před redukcí

Léto 2014 po redukci, byl ponechám tahoun 

Jednostranně chybějící větve, boční pohled

Na tomto místě se chci zmínit a genetické odlišnosti modřínů opadavých, za dobu co modříny pěstuji jsem vypozoroval, že při stejné péči (substrát, zálivka, hnojení, stavoviště ...) si každý roste trochu jinak. Ghost Dog má genetickou výbavu velmi dobrou pro cestu bonsaje, velmi dobře obráží i ze staršího dřeva a tvoří velké množství tenkých výhonů.

Léto 2014 po

Na podzim 2014 jsem strom tvaroval drátem, přetloustlý vrchol jsem přetvořil na jin a zahájil tvorbu shari na kmeni, které bude v budoucnu zasahovat až do nebari. Zároveň byla určena pohledová strana.

Podzim 2014 před tvarováním

Mrtvé dřevo

V průběhu práce

Nová pohledová strana

Podzim 2014 po tvarování

Ghost Dog: Začátek cesty bonsaje.

Petr


Žádné komentáře:

Okomentovat