sobota 19. července 2014

Smrk KU

Před slušnou řádkou let jsem si z nedalekého lesa přinesl malý smrček (Picea abies), který měl díky okusu zvěří pravidelný homolovitý tvar se spoustou tenkých větviček. Spolu s ním jsem domů přinesl i nezvaného hosta a sice kůrovce. Stromek přežil přesazení i útok tohoto škůdce, po několika letech však na smrku zbyly jen tři větve. Na podzim roku 2006 jsem ho poprvé tvaroval. 


Podzim 2006 před tvarováním


Podzim 2006 po tvarování

Na předchozí fotce jaksi chybí vrchol, zde jsem spíše chtěl ukázat stav rostliny na počátku tvarování.
K boji s kůrovcem: osvědčilo se mi ošetřit rostlinu insekticidem, celou nadzemní část zabalit do igelitového pytle, insekticid nastříkat také do tohoto pytle a strom umístit do stínu.
Na podzim 2008 jsem se ke smrčku opět vrátil.

Podzim 2008 před tvarováním

Podzim 2008 po tvarování

V létě 2010 už byl stromek ve své první bonsajové misce a celkem dobře prosperoval.

Léto 2010 před střihem

Léto 2010 po střihu

Následující sezóny však smrk neprospíval a chřadl, proto jsem ho zasadil do volné půdy, kde se poměrně rychle zotavil. Obrost se však dostal dále od kmene a některé větvě, hlavně v horní části kmene nepěkně ztloustly...
Obdobné růstové (zdravotní) problémy pozoruji u všech svých smrků, zatím spatřuji problém v substrátu, teplotně-vlhkostním mikroklimatu v substrátu či stanovišti.
Na podzim loňského roku byl smrček zpátky v misce a prospíval dobře :-), proto jsem přistoupil k dalšímu tvarování drátem.

Podzim 2013 před tvarováním

Detail hlavní větve

Podzim 2013 po tvarování

Na závěr pár fotek z letošního roku.

Jaro 2014 před střihem

Jaro 2014 po střihu

Léto 2014 před oddrátováním 

Léto 2014 po oddrátování a ostříhání hlavní větve

Při psaní tohoto příspěvku jsem si uvědomil, že by smrku více slušela pohledová strana definovaná na podzim 2008, tedy hlavní větev více dopředu.

Petr


1 komentář: