pátek 16. srpna 2013

Habr Elegán

Elegán je jedním z prvních stromků se kterými jsem začínal, zažil a přežil mnoho mých začátečnických chyb.První fotografie pocházejí z jara roku 2006


Jaro 2006 struktura větví

Jaro 2006

Již tenkrát jsem byl spokojen s linií kmene a s rozvětvením, poněkud problematické bylo nebari. V úvahu připadaly stále dvě pohledové strany. 

Podzim 2006

Jaro 2007

Pro dobrou kondici stromu jsou klíčové vlhkostní podmínky v substrátu a možnost přístupu vzduchu ke kořenům. Někdy může trvat i několik let než se strom dostane to požadované formy, po tuto dobu je nutné o strom především pečovat a pěstovat ho, nikoliv tvarovat. V sezóně 2008 se strom dostal do dobré kondice a měl vyrovnaný růst, proto jsem na podzim přistoupil k tvarování.

Léto 2008 strom v kondici :-)

Podzim 2008 před tvarováním

Podzim 2008 po tvarování

Detail drátování

Došlo ke zkompaktnění obrostu, jasnějšímu definování spodních větví. S odstupem času bych již takto celý habr nedrátoval, i když jsem se již tehdy snažil o použití co nejmenšího množství drátu... Nebezpečí zaříznutí drátu v průběhu následující sezóny je značné, a jizvy u listnáče prakticky trvalé.
Letní střih v sezóně 2009 jsem provedl postupně ve 2 fázích

Léto 2009 před střihem

Po první fázi střihu

V první fázi střihu na počátku léta se zkrátí výhony v horní části stromu většinou na 2 pupeny, odstraní se veliké listy a malinké lístečky v nasazení výhonů. Pokud je třeba zasáhne se i do staršího dřeva, odstraní se rovné dlouhé úseky...

Výhon před

Střih do loňského dřeva

Odsřižení velikého listu

Odstranění mini listů

Po několika týdnech, kdy se energie přesune do dolních větví, se ke stromu vrátím a střih dokončím.

Po druhé fázi střihu

Podzim 2009

Letní střih je pro listnáče jednoznačně důležitější, než použití drátu.

Léto 2010

Podzim 2010

Postupem času habr dorostl, jak velikosti tak i proporcemi ke své misce, jedná s japonskou misku s jemnou glazurou v zeleno šedé barvě.

Podzim 2012 struktura větví a proporce

Jaro 2013 vyrovnaný růst

A na závěr opět dvoufázový letní střih...

Léto 2013 před střihem

Po první fázi střihu

Léto 2013 po střihu

Petr


Žádné komentáře:

Okomentovat