úterý 25. června 2013

900 liber

Je to již pěkná řádka let co jsem narazil v lese na tento modřín (Larix decidua), rostl ve vysoké trávě v těsné blízkosti mnohem zajímavějšího modřínu, byl vlastně jen jakousi zálohou a jak to často bývá, tyto mimoděk vyzvednuté rostliny přežijí, zůstanou pozapomenuty a následně přinášejí mnoho radosti. První fotografie pochází z léta roku 2006.

Léto 2006

Problematické kořenové náběhy, chybějící borka především v blízkosti substrátu ,nízko položené větve odumřely již na původním stanovišti, relativně rovný kmen, obrost daleko od kmene a většina větví rostoucích z jediného místa. V zimě roku 2007 jsem strom poprvé tvaroval.

Zima 2007 před tvarováním

Zima 2007 po tvarování

Došlo k částečnému zkompaktnění koruny, hlavní větev je však příliš strnulá stejně tak jako dlouhá přímá linie horní části kmene. Další tvarování proběhlo s ohledem na bujný růst stromu již v zimě 2008.

Zima 2008 před tvarováním

Zima 2008 ohyb větví
Při tomto tvarování byly rozpohybovány obě spodní větve, postup: obvaz -podélné dráty (hliník cca 2,5 mm) - lýko - drát (hliník 5 mm) - zajištění v požadované poloze napínacími dráty.
Strom byl na jaře 2008 bez velikých problémů přesazen do keramické mísy, s jeho vzhledem a kondicí, během jara a léta, jsem byl velmi spokojen.

Jaro 2008
Na fotografii z jara 2008 je strom po odstranění veškerých pupenů, výhonů i jehlic směřujících směrem dolů.

Léto 2008

V létě strom prodělal střih ve 2 fázích, na fotografii po provedení první fáze střihu (spodní větve ponechány bez zásahu). Na podzim téhož roku strom prodělal další celkem radikální změnu, se kterou mi velmi pomohl Čestmír Sosnovec, reportáž z tohoto tvarování je na webu Bonsai Sumiko. V podstatě byl odstraněn stávající vrchol a jedna ze dvou spodních větví. Pro mnohé možná trochu překvapivě byla ponechána hlavní větev přímo ve vnitřním ohybu kmene.

Podzim 2008 po tvarování
Během jediného roku se strom posunul od roští v bedně v něco by mělo dostat nějaké jméno, od této chvíle to byla N1.
V následující sezóně strom rostl naprosto bez problémů a byla mu ponechána značná volnost.

Jaro 2009

Léto 2009
Opět byl uplatněn postupný letní střih, tentokráte ostříhán pouze vrcholek stromu.

Podzim 2009 před tvarováním

Koncem podzimu 2009 dorazil do Čech pan Othmar Auer a společná dílna s ním v Bonsai Sumiko posunula N1 zase dál, podrobnější popis toho co se dělo naleznete na Bonsai Kai. Zjednodušeně řečeno byl strom nakloněn vlevo, bylo upraveno nasazení hlavní větve (naříznutí pilkou - vylomení dlátem - fixace napínacím drátem k ocelové tyči) a nadzdvihl se vrchol modřínu, a tak se z N1 stal "900 LIBER" Trochu jsem se obával o osud hlavní větve, ale vše dopadlo dobře :-), následující sezonu rostl strom bez problémů.

Podzim 2009 po tvarování Auer

Léto 2010 před oddrátováním

Léto 2010 po střihu a částečném oddrátování

Po několika letech intenzivního vývoje a změn jsem stromu dopřál opět trochu klidu konkrétně 2 roky. Na podzim 2012 jsem strom opět tvaroval, bylo třeba zapracovat na struktuře větví, mrtvém dřevu... ( opět patrný více fázový letní sřih )

Podzim 2012 před tvarováním

Podzim 2012 po tvarování

Struktura větve

Na jaře a začátkem léta tohoto roku jsem dále pracoval na celkovém zkompatnění, velice podstatný v tomto ohledu je v této době odstranění veškerých výhonů, pupenů i jehlic, které  směřují dolů.

Jaro 2013 před

Výhony směřující dolů - musí pryč!

Jaro 2013 upravená větev

Jaro 2013 po redukci (hlavní větev ponechána bez zásahu)

Léto 2013 před

Léto 2013 po

Na modřínu je stále mnoho kompromisů...

Petr


Žádné komentáře:

Okomentovat