čtvrtek 7. února 2013

Modřín Jin

Původně dva jedinci modřínu (Larix decidua) , z nichž jeden bohužel nepřežil vyzvednutí z lesa. První tvarování tohoto stromu proběhlo v zimě roku 2006.


Zima 2006 "zadní" pohled před tvarováním

Zima 2006 pohledová strana po tvarování

Kmen již mrtvého jedince jsem přeměnil na krátký jin, protože směřoval na opačnou stranu než přeživší modřín. Na živé rostlině byl ponechán mohutný jin, podle kterého dostal strom jméno. Při tvorbě mrtvého dřeva zpravidla nejprve ponechávám delší a masivnější jiny, než jaké chci ve finále na rostlině mít. Po několika letech mrtvé dřevo přirozeně rozpraská a těchto prasklin lze využít ke zjemnění jinů. Navíc je možné delší jiny požít k uchycení napínacích drátů, nebo rozpěr.
Koncepce stromu je celkem jasně daná mohutný zásah vyšší moci z pravé strany (2 jiny) a poklidná hlavní větev vlevo v "závětří".

Druhé tvarování proběhlo v zimě 2007.

Zima 2007 před tvarováním

Zima 2007 po tvarování

Byla zkompaktněná koruna, zkrácen a zjemněn jin. Na vrcholu vznikla jakási přehazovačka, která bude v dalších krocích odstraněna. Na jaře roku 2007 byl strom přesazen do kvalitnějšího substrátu a bez problémů rostl.

Jaro 2007 po přesazení

Znovu jsem modřín tvaroval na podzim roku 2008, to už byl strom v pěstební misce kam byl "přendán" nikoliv přesazen na jaře 2008 poté co se dřevěná bedýnka definitivně rozpadla.

Podzim 2008 před tvarováním

Podzim 2008 po tvarování

Přehazovačka ve vrcholu byla úspěšně odstraněna a hlavní větev jsem přetvořil na malou korunku schovanou v závětří. Při razantním ohybu se ale hlavní větev nalomila v místě zarostlého součku, místo jsem ošetřil pastou a věřil že na jaře bude vše ok.

Jaro 2009 po přesazení

Na jaře roku 2009 při přesazení definitivně zmizel zbytek druhého modřínu, byl  v pozemní části značně shnilý a zabíral zbytečně místo v substrátu. Na podzim stejného roku jsem strom znovu tvaroval a mimo jiné upravoval strukturu větví a  znovu ohýbal hlavní větev, tentokráte s pomocí naštípnutí.

Struktura větví - střih


Ohyb hlavní větve

Detail - velmi křehký střed hlavní větve

Po provedení ohybu a fixování větve

Podzim 2009 po tvarování

Výše zdokumentovaný ohyb hlavní větve s naštípnutím nebyl problémem, ale problém bylo naprasknutí konce této větve při minulém tvarování na které jsem pozapomněl, prasklina se obnovila! Konec hlavní větve tvořící malou korunku na jaře příštího roku již neprorašil.
Zajímavé je jak spolu s během času zelená hmota i celá koruna přelévala zleva doprava, tedy do míst kam směřuje jin a kam směřoval i onen druhý modřín.

Poslední tvarování proběhlo na podzim roku 2012, kdy jako bych chtěl stromu dát na chvíli volnost.

Podzim 2012 před tvarováním

Podzim 2012 po tvarování

Cesta, kterou si tento strom prošel, je podle mého názoru velmi zajímavá.
Kámen v nebari v místě, kde byl druhý strom, práce s hlavní větví. prázdný prostor v koruně v místě jinu, který pokud strom v budoucnu zdárně poroste také zmizí (prostor i jin)

Petr


Žádné komentáře:

Okomentovat