neděle 11. listopadu 2012

Modřín Gerhard

Tento modřín (Larix decidua) dostal jméno podle Gerharda Vorderwülbecke , se kterým jsem se setkal před několika lety na semináři v Bonsai Sumiko.
Na tomto semináři dostal strom nový tvar, fotografie z této akce bohužel nemám. Bylo to za časů mýtů a legend, kdy jsem ještě nevlastnil digitální fotoaparát. První fotografie zachycuje strom na jaře roku 2006.


Jaro 2006

Ve vrcholové části byla přikájena jedna větev, provrtal jsem kmen a protáhl skrz něj silný výhon pro tento účel předpěstovaný.

Přikájený výhon

V následující sezóně strom prosperoval bez problémů přikájená větev rostla, i po odstřižení. Udělal jsem však chybu, že při protahování výhonu skrz kmen jsem z výhonu odstranil část pupenů, očekával jsem, že na tak vitálním výhonu vyraší nové pupeny - nikdy nevyrašily!
Při letním střihu je vhodné postupovat po částech, na fotografii dole je vidět ostříhaná vrcholová část, spodní větve (hůře rostoucí části) jsou ponechány bez zásahu několik týdnů, nebo pokud je to žádoucí klidně do konce sezóny.

Po letním střihu 2007 přikájený výhon vpravo

Odstřižení léto 2007

Na jaře roku 2008 byl strom tvarován a "přesazen" do keramické mísy. Pravá spodní větev byla přeměněna na jin, původní koruna byla na kmen příliš těžká, navíc dvě větve téměř proti sobě nepůsobily dobře. Původní přikájený výhon byl přetočen a znovu tentokráte na dvou místech přikájen a to do klínové drážky.


Jaro 2008 před tvarováním

Jaro 2008 po tvarování

Přikájené výhony 2

Léto 2008 před střihem

Léto 2008 po střihu

Při letním střihu v roce 2008 bylo postupováno opět po částech viz. výše. Ze dvou přikájených výhonů se uchytil jeden.

Léto 2009 přikájená větev 2

Na podzim roku 2009 byl modřín opět tvarován, ve střední části kmene vyrůstaly téměř z jednoho místa tři větve. Větev rostoucí vlevo byla odstraněna, koruna se znovu odlehčila. Strom po tvarování působil méně hotovým dojmem, no prostě najednou byla ve stromě díra.

Podzim 2009 před

Podzim 2009 po řezu

Podzim 2009 po tvarování

Poslední fotky jsou z letošního roku. Strom byl přesazen do menší misky z dílny Toma Bendy. Při tvarování bylo upraveno nasazení hlavní větve, "vylomením" pomocí dláta a očištěno zavalující se shari na kmeni. Drátem se pak větve rozprostřely do požadovaných pozic.

Léto 2012

Podzim 2012 před

Vylomení hlavní větve

Zajištění kouskem drátu

Podzim 2012 po tvarování


Prozatím takto ...

Petr


Žádné komentáře:

Okomentovat