neděle 21. října 2012

Pozor zákruta

Tento strom má stejný původ jako "Lucia" jen jeho osud byl odlišný.
Jedná se také o  borovici (Pinus sylvestris), která však byla při prořezávce mladého lesa seříznuta a na rostlině zbyla jediná vytáhlá větev. Postupem let jsem na této větvi provedl několik ohybů.


Jaro 2006 po tvarování

První ohyb provedený přibližně mezi léty 2004 a 2006 postupným přitahováním vytáhlé, lukovité větve (kmenu). Druhý ohyb byl proveden koncem létá 2007.

Léto 2007 před

Jin v zadní části kmene

Vytvoření dutiny

Bandáž z lýka a náplasti

Drát 5 mm Al (hliník)

Po provedení ohybu a protrhání jehlic

Léto 2007 po tvarování

Vytvoření dutiny v místě jinu umožnilo bezproblémový ohyb, bylo odstraněno suché dřevo, které je tvrdé a především velice křehké a bývá často příčinou úplného prasknutí celé ohýbané větve nebo kmene. Při ohýbání je velmi důležitý správný směr navíjení lýka a drátu, vždy se musí při ohybu vše dotahovat.

Léto 2008

V sezóně 2008 strom rostl bez problémů.  Skořepina je  z dílny Klika - Kuřátková . Další ohyb byl proveden v zimě roku 2010 s vytvořením dutiny, použitím ocelové tyče a napínacích drátů. 

Zima 2010 před ohybem

Po provedení ohybu

Dutina vytvořená v létě 2007

Protože byl ohyb provedený v zimě 2010 dost razantní, nebyla koruna stromu tvarovaná. Protrhal jsem pouze staré jehlice. Při náročnějších ohybech z použitím napínacích drátů je vždy lepší mít pomocníka, který se stará o napínací drát, nebo použít "hever".
Tvarování koruny proběhlo až teď, tedy na podzim 2012.

Podzim 2012 před tvarováním

Dutina vytvořená v létě 2007

Podzim 2012 po tvarování čelo

Podzim 2012 po tvarování záda

Poslední ohyb dodal stromku vzpřímený charakter. Hlavně se otevřela "osmička" kterou jsem před léty naohýbal. Pokud vás zaujala miska, tak jde o dílo Toma Bendy .  No a nakonec slíbené zákruty.

Defereggental
Petr

Žádné komentáře:

Okomentovat